Łódzkie Forum Eksploracyjne
Cmentarz w Wiączyniu - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Architektura inna niż wojskowa (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-27.html)
+---- Dział: Cmentarze (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-59.html)
+---- Wątek: Cmentarz w Wiączyniu (/thread-2938.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


- Jagoda - 24-11-2006

Muszę sprostować jedna wypowiedź! Jeżeli chodzi o cmentarze województwa podkarpackiego i małopolskiego to nie jest tak różowo! Rotunda to pierwsza jaskółka i mam nadzieję, że uczyni ona wiosnę! A wszystko zaczęło się od akcji Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich z Warszawy. SKPB nadała sprawie szumu i tempa (mówimy cały czas o cmentarzu na Rotundzie)! Z cmentarzy, które można pokazać:
cmentarz na przeł. Małastowskiej
cmentarz nr 55 w Gładyszowie
reszta w mniejszym bądź większym stopniu jest zaniedbana!
Pozdr MJ


- stella - 24-11-2006

Ale robią, Juszko Walentyn z Moskwy, obwieziony po tamtejszej okolicy, był zachwycony i pokazał mi chyba ze dwie setki zdjęć. Też mają tam multum cmentarzy, ale chociaż coś się dzieje, ktos o tym myśli, tu i ówdzie trawę nawet strzyże...


- Ivan - 25-11-2006

Postaram sie dojechac w środe na pogrzeb, jak trza bedzie wczesniej byc to tez!
Robimy jakąs delegację z nas do składania wiązanki? Składamy sie na cos symbolicznego?
Tak pytam bo bywałem juz na takich uroczystosciach.

A tak zmieniając temat - udało mi sie wyrwac na Allegro pocztówki przedstawiające cmentarze z mojego rejonu - Rawka. Feldpost, zdjęcia z epoki! Ciekawe czy istnieją takie widoczki z cmentarzy Bitwy Łodzkiej. Jak nie jak tak Smile Tylko jak je dorwac? Mamy dzięki temu widok pomników i grobów w wersji oryginalnej, bez dewastacji poczynionej upływem czasu!

(Ivan cyklista)


- bolas - 27-11-2006

Żeby nie dublować tematów piszę w większym wątku o cmentarzu.
Jagoda wrzucił fotki z Wiączynia po odbudowie ogrodzenia i przyznam że mam mieszane uczucia.

(<!-- m --><a class="postlink" href="http://lodz-eksploracja.org/tematy30/ogrodzenie-cmentarza-w-wiaczyniu-wizja-lokalna-25112006-vt512.htm?sid=5c3cfbc887d149936852db596d5e2d03">http://lodz-eksploracja.org/tematy30/og ... 596d5e2d03</a><!-- m -->)

Z jednej strony teren został ogrodzony i na pewno z tego punktu widzenia jest lepiej niż było, bo zastąpiono rozwalone stare ogrodzenie. Niemniej jednak na renowację cmentarza gmina dostała 17,2 TYSIA PLN ! A prace które zostały wykonane moim zdaniem nie są warte 2,5-3tys. Dodatkowo efekt "renowacji" jest powiedzmy mocno dyskusyjny (żeby uniknąc słowa dramatycznie rozczarowujący).

Może powinno się temat jakoś nagłośnić, fizycznie szkoda tej kasy i okazji na restauracje cmentarza. Zwłaszcza że kapitał był (może nadal jest). Takie płotki to ludzie w okolicy stawiają w tydzień żeby ogrodzić pastwisko. Za podobną sumę można bankowo coś więcej zrobić.


- Jagoda - 28-11-2006

Bolas część kasy poszło na ogrodzenie a część na kamień nagrobny dla żołnierzy! Tak podejrzewam. Jednakże wg mojej wiedzy i opinii nie powinno się z tej puli pokrywać kosztów ustawienia kamienia nagrobnego!
Pozdr MJ


- archeo - 28-11-2006

Słyszałem, że płot nie jest zgodny z planem (projektem) -wg niego deski miały być dużo grubsze i szersze, tak żeby odstęp między nimi nie był większy niż ich grubość, czyli płot byłby bardzo zwarty i nie widać by było słupków betonowych. Wykonawca się nie spisał albo Gmina nie dopilnowała.

W ramach poprawiania stanu Gmina miała uzupełnić płot o trzecią deskę - zamocowaną między poprzednimi. Jak zrobią to na pewno będzie lepiej.
Jak widać czasem zamiary rozmijają się z praktyką :-(


- Jagoda - 21-02-2007

Takie małe odświerzenie tematu.
Byłem wczoraj na cmentarzu i powiem tak nic się od pogrzebu nie zmieniło! Oficjele pojechali, dawno przebrzmiało echo pięknych i wzniosłych słów, kwiaty zwiędły, znicze się wypaliły i Gmina o sprawie zapomniała! Nikomu nie chciało się nawet wynieść zwiędłych wiązanek i wypalonych świeczek – przykre! Nadal nie pomalowano trzeciej deski w płocie (brak odpowiedniego koloru psuje ogólny wygląd nekropolii), ponadto nie wiem jaka jest ostateczna koncepcja czy kamień nagrobny ekshumowanych żołnierzy ma stać czy leżeć, w każdym razie nadal leży tak jak w dniu pogrzebu. Styczniowa wichura obaliła jedno ze strych suchych drzew oraz połamała gałęzie na szczęście nie poczyniła większych szkód, jak widać przyroda jest po naszej stronie w odróżnieniu od lokalnego samorządu. Nie mniej jednak cieszy fakt, że ogrodzenie nie stało się workiem treningowym okolicznej młodzieży! Nikomu też nie były potrzebne miniaturki flag Rosyjskiej i Polskiej pozostawionych na mogile! Zadzwoniłem do Gminy i przekazałem swoje uwagi, czekamy teraz na ruch Samorządu!
Pozdr MJ


- stella - 06-04-2007

Warto chyba namówić trójkę, żeby pokazała materiał o cmentarzach. Sporo się tam dzieje - bylem w Wiączyniu, wygląda na to, że ktoś tam grabi ścieżki i sprząta (choć mogiła z listopada wygląda fatalnie). Franiu obskoczył z aparatem Gałków i Witkowice. W Gałkowie wywalona brzoza pokazała pod korzeniami kości i nagrobek - tego samego dnia ludzie z Urzędu Wojewódzkiego, gminy i leśnictwa zrobili porządek. Jest też nowa brama wejściowa i leży głaz z polskim napisem - nie wiem, kto go umieścił. W Witkowicach jest o niebo lepiej, pomnik, krzyże itd. Jak daliśmy przykład, to się zaczęło.
We wtorek w Gazecie poznańskiej będzie spory materiał o Bitwie, będzie można poczytać na stronie „GW”.
Wesołych Świąt wszystkim!!!


- urwis30 - 06-04-2007

pewnie ze warto niech pokaza ale nie tylko te piekne wysprzatane niech pokaza tez te zaniedbane zdewastowane zapomniane moze jak urzednicy z innych gmin zobacza jak mozna odnowic cmentarz zawstydza sie ze na ich terenie sa w tak oplakanym stanie i wezma sie za robote i porzadki


- Jagoda - 06-04-2007

A teraz przysłowiowa łyżka dziekciu w beczce miodu! Pracownicy UG Nowosolna są święcie przekonani, że to tylko dzięki Wójtowi i Gminie Cmentarz został uprzątnięty! A skoro tak myślą pracownicy to i mieszkańcy!
Pozdr MJ
Ps A kamień nagrobny pomimo mojej interwencji jak leżał tak leży. Chyba trzeba poprosić Stellę aby zatelefonował do Gminy! Wiadomo czwarta władza!


- gunship - 06-04-2007

Standardowe podejście samorządu. Ktoś inny się narobi a oni zbierają wszystkie laury.
Zgadzam się z Jagodą że "czwarta władza" powinna wyjaśnić sytuację i skorygować co nieco informacje głoszone przez UG Smile
A na przyszłość - jeżeli będziemy przeprowadzać takie akcje powinniśmy mieć własne koszulki z logo stowarzyszenia i forum. Przynajmniej będziemy się reklamować że to my robimy a nie ktoś na zlecenie urzędników.


- stella - 06-04-2007

Rozmawiałem przed chwilą z wójtem Nowoslnej. Jeszcze w kwietniu zlustruje stan Wiączynia. Ponieważ cmentarz jest zabytkowy i generalnie totalnie płaski, mogiły Rosjan wystającej raczej nie będzie. Kopiec mogilny zostanie zrównany z ziemią, a nad trumny będzie przesunięty kamień. Myślę, że tak powinno być, bo pojedyńczy grób psułby widok całości (o ile w ogóle można to nazwać widokiem).
Bardzo niedobrze, że większość tabliczek betonowych jest już zupełnie nieczytelna, widać tylko wgłębienia po literach. W pierwszej chwili myślałem nawet, że to chodnik wzdłuż płotu.. Powinno się jakoś odnowić te płytki pod nadzorem specjalistów. Pewnie kosztowałoby to masę forsy, a efekt byłby mizerny, bo beton jest zwietrzały. Sam widziałbym to wszystko inaczej - nowe nagrobki w starym kształcie, z nazwiskami (ponoć w gminie są), ustawione tak, jak było to kiedyś - bo stały, przynajmniej część. Obok nich - te stare, nieczytelne, ale autentyczne. Wtedy cmentarz zacząłby wyglądać jak cmentarz.
Na razie rośnie tam dywan białych i fioletowych kwiatków...


- urwis30 - 06-04-2007

a moze pod tym artykulem w gazecie co sie ma ukazac napisac wzmianke kto tak naprawde zrobil porzadek albo wyslac jakiegos redaktora na wywiad do Wojta i gminy i niech powie prawde bo przypisuja sobie czyjes zaslugi i chwala sie tylko


- Ivan - 07-04-2007

Stella a co z tą szyszką co była posadzona na grobie? Ta, co przywieźli ją Rosjanie o ile pamietam... Coś z niej wyrośnie?


- Franiu - 11-04-2007

Miałem ten zaszczyt, że trzymałem tę szyszke w reku Big Grin A czy cos wyrosnie to nie wiem. Klimat mamy ocieplający się...nigdy nic nie wiadomo
pzdr