Łódzkie Forum Eksploracyjne
Kilka zagadek o Łodzi - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Ecie pecie (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-8.html)
+--- Dział: Po godzinach hobbystycznie (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-40.html)
+---- Dział: Ecie pecie o Wszechświecie... (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-44.html)
+---- Wątek: Kilka zagadek o Łodzi (/thread-3065.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


- Jagoda - 22-01-2007

Chechło
Pozdr MJ


- bartek bijak - 22-01-2007

brawo Jagoda! to teraz ty coś zapodaj :zly:


- Jagoda - 22-01-2007

To teraz wam przywalę z grubej berty :guns: :ninjabattle: Confusedhootzombie: pytanie z pogranicza słowotwórczo-językowo-lingwistyczno-historycznego! Proszę podać (uwaga trudne słowo!) etymologię nazwy Nowosolna :cwaniak: :wypas: :-> :box: ;-) :-) :hurra: 8-) :vivalabamba:
Miłego kąbinowania!
Pozdr MJ[/b]


- Fidel - 23-01-2007

B. proste Nowe Słońce. Osada założona przez holenderskich osadników. Nie wiem dokładnie jak to sie pisze to w niderlandzkim:-)).Chyba Nue Solz

[ Dodano: 23 Styczeń 2007, 14:27 ]
A teraz ja. Etymologia nazwy ul. Solnej:-))


- bartek bijak - 23-01-2007

No to strzelam - Niemcy, którzy założyli tą wioskę mieszkali u siebie we wsi o nazwie Sól i stąd wykombinowali Nowąsól
bb

Szukając odp znalazłem przypadkiem kilka bardzo istotnych dla mnie informacji - udała Ci się ta zagadka, choć nie mam pojęcia o rozwiązaniu


- Jagoda - 23-01-2007

Fidel i Bartek jesteście blisko jednakże nie jest to odpowiedź w 100% poprawna. Tłumaczenie Fidela troszkę nie trzyma się kupy, bo co ma wspólnego sól ze słońcem??
Pozdr MJ


- Fidel - 23-01-2007

nie wiem jak to brzmi po Niderlandzku, powaga. Ale wiem napewno że chodzi o słońce. Zreszta charakterystyczny układ Nowosolnej wywodzi się z holenderskiego typu układów architektonicznych.Nie mam dostepu do źródeł, ale jestem w stanie udowodnić swą tezę


- martinez - 23-01-2007

Witam,
Nowosolna dawniej Sulzfeld vel Salfeld. Póżniej w wskutek spolszczenia Nowo Solno lub Nowosolno.
Dla inf dodam, iz plan zagospodarowania w/w terenu to lata 1798-1800.
Powstała w wyniku KOLONIZACJI PRUSKIEJ często mylowe z osadami holenderskimi (Propaganda Prus).
Osady "olederskie" na terenach Łodzi to w pierszej kolejności Dąbrowa, Żabieniec i Janów.
Osady Olenderskie na terenie Łodzi można umieścic jako nowy temat dawnej Łodzi
Pozdrawiam.


- Jagoda - 23-01-2007

martinez napisał(a):Witam,
Nowosolna dawniej Sulzfeld vel Salfeld. Póżniej w wskutek spolszczenia Nowo Solno lub Nowosolno
Prawie dobrze trzeba dodać tylko Neu czyli nowe słońce (nawiązuje do słońca układ ulic). Następnie nie wiedzieć czemu (być może pomyłka urzędnika) a być może w wyniku laicyzacji ludności pojawiła się nazwa Neu Saltzfeld czyli nowa Nowa Sól następnie w wyniku złączenia tych dwóch słów wyszła Nowosolna. Ot cała tajemnica!
Pozdr MJ


- Fidel - 24-01-2007

Nie wiem czy martinez się nie myli z tymi prusakami. Ale jest to do sprawdzenia. Niestety moja biblioteczka jest w innym mieszkaniu niż w tej chwili przebywam.Ale obiecuje sprawdzić

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 10:19 ]
No a co z ulicą Solną. Wieta?, bo ja wiem:-)). Nagród nie przewiduję:-))


- archeo - 24-01-2007

Chyba od targu solnego, co?


- Jagoda - 24-01-2007

Kolonizacja pruska bo Nowosolną lokowano pod koniec XVIIIw. 1798r. ale osadnikami byli Olendrzy (nie mylić z Holendrami) lud żyjacy gdzieś na granicy Niemiec i Niderlandów.

Ul. Solna bo tam było tajemne wejście do kopalni soli w Wieliczce i Kłodawie. :-D
Ja bym odstwaił że nie targ a skałdy soli!
Pozdr MJ


- bartek bijak - 24-01-2007

Jagoda napisał(a):Kolonizacja pruska bo Nowosolną lokowano pod koniec XVIIIw. 1798r. ale osadnikami byli Olendrzy (nie mylić z Holendrami) lud żyjacy gdzieś na granicy Niemiec i Niderlandów.

Jagoda - Olędrzy to nienazwa etniczna tylko gwarowe określenie "Holendrzy" Na samym poczatku (XVI w. jesli sie nie mylę) byli faktycznie Holendrami; później na tych samych zasadach lokowano głównie Niemców, a czasem i Polaków. Jeśli w nazwie wsi HOLENDRY, OLENDRY to może to świadczyć o pierwszych osadnikach z Niderlandów lub częściej o zasadach lokacji z reguły Niemców (np. Holendry Paprockie k. Z - Woli) W razie wątpliwości polecam wstęp do książki Jerzego Szałygina "Katalog zabytków osadnictwa Holenderskiego na Mazowszu". W razie czego służe egzemplarzem

bb


- Jagoda - 24-01-2007

Prawdopodobnie masz słuszność moja pamięć mimo młodego wieku czasami zawodzi, ponadto nigdy nie wgłębiałem się w samo pochodzenie Olendrów (Holendrów) nie mniej w moim źródle pisało dość wyraźnie, że byli to osadnicy z pogranicza Niemiec i Niderlandów. A jak wiadomo przy granicach mieszkają różne mieszanki etniczne.
Pozdr MJ


- Gość - 24-01-2007

Nazwa ulicy pochodzi od nazwiska jednego z ówczesnych Żydów- Saltzmana, bardzo przedsiebiorczego czlowieka, ktory miedzy innymi prowadzil sklad przedzy oraz dzialalnosc budowlana- stworzyl na swych dwoch posesjach ulice, zwana wlasnie ulica Saltzmana (teraz Solna).

Czy tak? :->

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 13:37 ]
Jesli mozna, to i ja mam łatwą zagadke, tak a propos soli hehe Smile

Ktora z łódzkich synagog ocalała z wojennej zawieruchy wyłącznie dlatego, że została przerobiona na skład soli? :->