Łódzkie Forum Eksploracyjne
Wielka Wojna pod Bełchatowem - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: I Wojna Światowa na naszych ziemiach (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-29.html)
+--- Wątek: Wielka Wojna pod Bełchatowem (/thread-795.html)

Strony: 1 2


Wielka Wojna pod Bełchatowem - nrg - 07-09-2009

Witam,ostatnio wyszedl w okolicach Bełchatowa bagnet Austryjacki wz1888 z numerem 23 pułku.Niestety nie moge znalezc informacji o udziale tego pułku w Operacji Łódzkiej.Podejrzewam ze pułk ten brał udzial w walkach w rejonie Chabielice,Osiny,Rogowiec Borowa.Czy ktoś z szacownych forumowiczów cóś wie???


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - Jagoda - 08-09-2009

Operacja Łódzka to jedno, a walki pod Bełchatowem to zupełnie inny epizod Wielkiej Wojny i nie powinno się ich łączyć, chociażby dlatego, że w okolicach Bełchatowa walczyły wojska Austro-Węgierskie, a pod Łodzią wojska Niemieckie.
Pozdr MJ


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - bartek bijak - 08-09-2009

Ja też tak myślałem jak pisze Jagoda, ale zajżałem do monografii Bełchatowa, a w niej autor jednego z artykułów powołując się na Bortnowskiego, piszę o walkach pod Bełchatowem i Piotrkowem jako o części operacji łódzkiej...

Wśród zdjęć z Borowej mam 2 ze zbliżeniami napisów, oto one (pomijam nazwiska)

K.U.K.J.R 69,
K.U.K.J.R 44

czyli 69 i 44 pułk piechoty..i i żadnych dalszych danych

Jakieś inskrypcje są na kamieniach imiennych na cmentarzu w Szubienicach, ale nie mogę ich odcyfrować.


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - Jagoda - 08-09-2009

Z całym szacunkiem dla Pana prof. Bortnowskiego ale co najwyżej o działaniach Austriaków w Operacji Łódzkiej można mówić tylko w kontekście wiązania V Armii Rosyjskiej aby nie przyszła z pomocą Broniącej się w Łodzi i okolicach II Armii. Acz pragnę podkreślić, że nie mam wykształcenia historycznego i nie powinienem dyskutować na tematy historyczne nawet z mgr a co dopiero z prof. historii, więc niechże będzie, że Operacja Łódzka sięgnęła aż pod Bełchatów.
Pozdr MJ


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - Leszek - 09-09-2009

W skład 3 Korpusu Kawalerii gen. Ritten v.Frommel wchodziła austriacka 7 KuK dywizja kawalerii feldmarszałka Korda.
Pzdr.L.


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - nrg - 09-09-2009

Hm,wydawalo mi sie cale zycie atak armi Austro-Wegier z poludniowego wschodu byl scisle powiazany z dzialaniem 9 Armii i w konsekwencji mial jakis wplyw na przebieg OŁ.Okazalo sie ze austryjacy zaatakowali na wlasna reke,ok niech tak bedzie.Troche fantow CK armii wychodzi w pasie Szczercow-Borowa Gora wiec chcialem tylko dowiedziec sie cos na temat tego nieszczesnego 23 pulku... :zly:


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - Leszek - 15-09-2009

nrg napisał(a):chcialem tylko dowiedziec sie cos na temat tego nieszczesnego 23 pulku... :zly:
To co udało mi się ustalić w powyższej sprawie :

W roku 1914 w armii austro -węgierskiej doliczyłem się 4 pułków z 23 numerem, a mianowicie :
pułk piechoty landwery nr 23, pułk piechoty honwedu nr 23, pułk armat polowych
nr 23 i pułk piechoty C. i K. też z nr 23.
Z analizy czasu i miejsca wynika, że możemy mieć do czynienia 23 pułkiem piechoty honwedu, lub 23 piechoty K. i C.
Od połowy listopada 1914 na południe od niemieckiej 9 armii zaczyna działać II Armia austro – węgierska. Linia rozgraniczenia pomiędzy Austriakami , a Niemcami przebiegała w przybliżeniu : na północ od Widawy, przez Dłutów, Moszczenicę, Wolbórz i dalej na północ od Opoczna. W składzie ww. armii walczyły pułki : 23 pułk honwedu , który wchodził w skład XII Korpusu, 38 HIDiv, 78 HIBrig. i 23 IR który miał przydział do IV Korpusu, 32 ID, 63 IBrig.
23 IR razem z IV korpusem w dniach 27.08 do 08.09 przerzucony został z frontu bałkańskiego do Galicji. Okręgiem rekrutacji Infanterieregiment Margraf von Baden (tak brzmiała jego pełna nazwa) był Zombor. Skład narodowościowy : 34% Niemcy, 52% Węgrzy, 14% pozostali.
Co do drugiego pułku, to : Nagyszebeni 23 honved gyalogezreg powstał w 1886 roku, garnizon : Nagyszeben, skład narodowościowy – wiadomo. Dalszych dziejów tych oddziałów nie śledziłem
Gdzie który pułk walczył nie wiem, musisz poszperać w źródłach.
Jak coś ustalisz – napisz

Pozdrawiam
L


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - nrg - 20-09-2009

Wielkie dzieki.Bagnet wyszedł w okolicach Osin ze strychu,w promieniu kilku kilometrow wyszły też 3 klamry,troche guzikow masa łusek,kulek szrapnelowych,zapalników i innych ustrojstw.A dla scisłości to Widawa znajdowala sie w pasie Armi Niemieckiej. :-)


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - Leszek - 25-09-2009

Masz racje. Sprawdziłem. Oddziały 2 Armii działały w pasie niemieckim i dlatego zostały podporządkowane generałowi Remusowi von Woyrsch, który dowodził niemiecką samodzielną grupą operacyjną. 2 Armia działała na północnym skrzydle wspomnianej grupy. Na terenach zajętych przez wojska austro-węgierskie utworzono Generalne Gubernatorstwo Wojskowe w Polsce - Militär General Gouvernement in Polen i dlatego tereny na południe od Łodzi zostały do niego włączone, w tym Widawa z przyległościami.
Pozdrawiam
L.


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - Leszek - 11-10-2009

Przepraszam, że pod swoim postem. Znalazłem szczegółowy skład 2 Armi Austro-Węgierskiej na forum poświęconym KuK jeśli kogoś interesuje - link:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://austro-wegry.info/tematy_1946.htm">http://austro-wegry.info/tematy_1946.htm</a><!-- m -->
pozdrawiam
L.


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - bojmir - 11-11-2009

Witam
Jestem ze Szczercowa i zainteresowałem się cmentarzem w m. Szubienice ( gmina Szczerców). Leży tam GEFR.Franz Schaab , na kamieniu podpis KK baon 103 2 komp. 1915.Proszę o ID jednostki jeśli to możliwe . Przez Szczerców kilkakrotnie przechodził front. W Urzędzie Gminy namierzyłem w archiwum ilości poległych w 1914-1915. I tak
Niemcy 32 żołnierzy,
Austro-Węgry 31 zołnierzy,
Rosja 31 żołnierzy.
Interesuje mnie jakie jednostki uczestniczyły w walkach na tych terenach. Zlokalizowałem odcinek umocnień , transzeje , gdzie wyszło troche łusek.
Do Kopidołek:
Jeśli możesz napisz, które to Osiny ( gmina Kluki cz gmina Szczerców)
Pozdrawiam Wszystkich:
Bojmir


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - Leszek - 15-11-2009

Z internetu :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://austro-wegry.info/tematy_1946.htm">http://austro-wegry.info/tematy_1946.htm</a><!-- m -->
Pozdrawiam
L.


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - nrg - 18-11-2009

Nie chodzi o Osine Klucką, tylko tą drugą.Niemcy zaatakowali pozycje rosyjskie nad Widawka pod Szczercowem a Austryjacy poszli na Osiny i dalej na Rogowiec.


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - bojmir - 04-02-2010

Witam. Namierzyłem fajną stronkę o bitwie łódzkiej,są ciekawe mapki, zdjęcia, opisy i stanowiska w poszczególnych dniach. Jest trochę o moim terenie ( Szczerców) Znacie to?
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.grwar.ru/library/Korolkoff-Lodz/LO_12.html">http://www.grwar.ru/library/Korolkoff-Lodz/LO_12.html</a><!-- m -->


Re: Wielka Wojna pod Bełchatowem - bojmir - 26-02-2010

nrg napisał(a):Nie chodzi o Osine Klucką, tylko tą drugą.Niemcy zaatakowali pozycje rosyjskie nad Widawka pod Szczercowem a Austryjacy poszli na Osiny i dalej na Rogowiec.

Do nrg Jeśli możesz podać skąd masz te wiadomości będę wdzięczny.
Interesują mnie te pozycje nad Widawką.
Pozdro.