Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lapidarium w Poćwiardówce
#1
Do bodajże 1997 lub 1999 r. był to zapomniany cmentarz z Pierwszej Wojny Światowej w chwili obecnej jest to lapidarium na terenie dawnego cmentarza. Decyzją Gminy Brzeziny poznoszono z całego cmentarza płyty nagrobne i ułożono je wzdłuż głównej alejki!
Późną wiosną 2007r. m.in. grupa zapaleńców z tego forum oczyściła teren cmentarza z krzaków zarośli! W tym roku płyty nagrobne jak i sam teren cmentarza były czyszczone przez wojaków z Bundeswehre i WP. W trakcie tych prac ujawniono kolejne płyty nagrobne. Mam nadzieję, że Gmina w swej radosnej twórczości nie przeniesie ich "bliżej publiczności". Ostatnio wokół cmentarza pojawiło się nowe ogrodzenie podobne to tego "wybudowanego" w Wiączyniu i Witkowicach-Pustółce. Poniżej kilka fotek!
Pozdr MJ
Ps. Jeżeli jakieś dane dotyczące cmentarza pominąłem lub przeinaczyłem to przepraszam i proszę o ich sprostowanie lub uzupełnienie.


Załączone pliki Miniatury
               
Odpowiedz
#2
Głupota nie boli, bolą jej skutki. Takich mamy urzędasów. Teraz wystawią pierś do medali - tyle zrobiliśmy dobrego, czego oni od nas chcą !!!!. Szkoda że głupota nie boli, szkoda, bo zniszczono coś czego nie da się już odtworzyć.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#3
Dojdzie nam kolejne ogrodzenie do naprawiania...
Odpowiedz
#4
Jak kto nie wie o co chodzi to może będzie mu się podobało.Ciekawe jak to miejsce będzie wyglądało za dwa lata ?
Odpowiedz
#5
Magnes wystarczy ze zajmujemy się kompleksowo jednym cmentarzem! SEH "Grupa Łódź" ma przede wszystkim eksplorować, a nie poprawiać po kimś fuszerki!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#6
Jagoda, Tu masz 100% racji.
Odpowiedz
#7
Podobne lapidarium zrobiono na ,,moim'' Cm.E-A (slowo park przy Pięknej do mnie nie dociera) przy ul Felsztyńskiego w Łodzi. Tam do glupoty urzedasów i roboli, którzy nie do końca przeprowadzili ekshumacje ( i pewnie denazyfikację) oraz przeniesienie nagrobków na nowy cm.E-A przy ul.Sopockiej doszedl jeszcze debilizm okolicznej czesci mlodziezy , ktora nie potrafi uszanowac spokoju zmarlych.
Odpowiedz
#8
Jak to się stało, ze cmentarz jest ogrodzony jest tylko od frontu? :->
Brak kasy, czy pomysłu na wyznaczenie granic cmentarza???
Odpowiedz
#9
Magnes według mnie to wszystko pod publikę.Dla prasy wygląda ładnie .O plastikowych kubkach i innych śmieciach przysypanych liśćmi nie wspomnę.
Odpowiedz
#10
A po co z tyłu ogrodzenie? Przecież nie widać! Może taka idea przyświecała włodarzom tego miejsca!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#11
magnes napisał(a):Jak to się stało, ze cmentarz jest ogrodzony jest tylko od frontu? :->
Brak kasy, czy pomysłu na wyznaczenie granic cmentarza???
Tylko tam widać gdzie się cmentarz kończy.
Cmentarz w Poćwiardówce wcale nie ma kształtu prostokąta. On ma z jednego boku takie wcięcie. To zresztą widać nawet na mapach, tyle, że niezbyt dokładnie się to przekłada na teren. Razem z MIQ jeszcze przed pierwszą akcją sprzątania cmentarza robiliśmy przy pomocy GPS u pomiary prawdopodobnych granic nekropolii na podstawie śladów terenowych. Zajęło nam to całkiem sporo czasu, wybrudziło nas i przetyrało po krzaczorach. Wynik pomiarów wyszedł nawet całkiem prawdopodobny. Wydawało nam się, ze bez takiej wiedzy nie da się zacząć sprzątania. Okazało się, że Bundeswehra spokojnie obyła się bez takowej wiedzy w swym (nazwijmy rzecz po imieniu) niszczycielskim dziele. Gmina też się obywa bez tej wiedzy. O wiedzy bez której obywa się gmina można napisać kilkutomowe dzieł wydane na papierze "biblijnym"...
Odpowiedz
#12
Święte słowa ;-) :-)
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości