Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UNIEJóW
#1
Witam poszukiwaczy śladów wojennych.
Mam pytanie:
- czy przy Uniejowie, konkretnie na południe od mostu na Warcie po stronie zachodniej rzeki były jakieś działania, które mogły pozostawić po sobie ślady w ziemi?
Pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#2
Teoretycznie powinny.Ponieważ trochę sie działo w tych rejonach i w 39 i w 45 (przeprawy)itp. W 39 a dokładnie 11 września wyzwolony został Uniejów (na krótko) przez pułk ułanów wsparty bateria artylerii jak również most o który ci chodzi.Natomiast w 45 ruskie pogonili tam nieźle niemców.To tak w megaa wielkim skrócie.Jak byś potrzebował dokładniejszych info to mogę zerknąć do książki Armia Poznań jak także do pozycji Wyzwolenie Ziemi Łódzkiej styczeń 1945.
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#3
może też coś być z okresu I wojny. Po bitwie warszawsko-dęblińskiej wojska rosyjskie wyszły 8 listopada 1914 na rubież Uniejów-Łask-Przedbórz. Większych walk tam chyba nie było jednakowoż.
Odpowiedz
#4
Owszem, jak się wie gdzie szukać, - są tam okopy pierwszowojenne. :-)
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.
Odpowiedz
#5
Jesli mnie pamięć nie myli to na uniejowskim cmentarzu jest jakaś mała kwatera z I wojny, co może oznaczać, że gdzieś w okolicy...
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#6
Na zachodnim brzegu Warty 6 września (?) oddziały Armii "Pomorze", utworzyły umocniony przyczółek celem przeprawienia przez most pozostałych jednostek. O ile mnie pamięć nie myli mogło dojść tam do jakiejś potyczki ze strażą przednią jednostek niemieckich.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#7
"W nocy (9 września) Pomorska BK pod dowództwem płk. Jastrzębskiego razem z Podolską BK zdobyła Uniejów, gdzie walki toczyły się do rana." K. Ciechanowski, "Armia Pomorze 1939" s.283
Pozdr MJ
Odpowiedz
#8
No i zrobiłem małe badania pod Uniejowem. W efekcie militariów nie znalazłem ale także tego czego szukałem. W wyniku chyba obaliłem jeden z ugruntowanych w nauce mitów.

PS.
Pozdrawiam Forumowiczów po przerwie związanej z brakiem internetu.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#9
brzmi tajemniczo Smile Uważaj Archeo bo obalaczy mitów to szacowni profesorowie raczej nie lubią Smile
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#10
Archeo pobudziłeś ciekawość tak tajemniczym wpisem. Jezeli możesz, napisz coś więcej - czego szukałeś i jaki mit obaliłeś - mam tam sporo znajomych :-)
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.
Odpowiedz
#11
użyłem chyba zbyt wielkiego słowa :mrgreen:
szukaliśmy drogi wczesnośredniowiecznej, którą starsi "koledzy" w latach 60-tych sądzili, że odkryli. Wyniki naszych badań nie potwierdzają wyników starszego pokolenia. A obalenie mitów, bo droga ta została odnotowana w literaturze naukowej, a nawet identyfikowana z wymienianą w Kronice Galla. I tak sobie funkcjonowała przez 30 lat :wypas:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#12
No wiesz archeo a tu już bocznymi kanałami chodziły pogłoski o ''Świętym gralu'' lub ''bursztynowej komnacie'' a ty nam tu o jakiejś ''dojazdówce'' piszesz ;-)
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#13
bartek bijak napisał(a):Jesli mnie pamięć nie myli to na uniejowskim cmentarzu jest jakaś mała kwatera z I wojny, co może oznaczać, że gdzieś w okolicy...

Na miejscowym cmentarzu katolickim znajduje się kwatera żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie. Obecnie jest to obelisk i chyba kilkanaście kamieni nagrobnych całkowicie zatartych. Kamienie są przemieszczone i ustawione w 3 rzędach obok siebie. "Staraniem" miejscowego księdza kwatera zmniejszyła się prawdopodobnie do 1/3 dawnej powierzchni. Reszta poszła pod obecne pochówki. Ksiądz chciał zniwelować całkowicie to miejsce ale zrobił się szum. Niedługo się tam prawdopodobnie wybiorę to napiszę coś więcej.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#14
KaDe napisał(a):No wiesz archeo a tu już bocznymi kanałami chodziły pogłoski o ''bursztynowej komnacie''

No moze i z tym skarbem niedlugo cos sie wyjasni.
Niemcy sie juz zarzekaja ze zlokalizowali miejsce ukrycia.

pozdrawiam
Odpowiedz
#15
co do cmentarza w Uniejowie to za nim na polu oraz w okolicach ogrodzenia przy owym polu wychodzi sporo amunicji i łusek polskich z okresu 39 roku
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości