Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
stare latarnie?
#1
3 sztuki zauważyłem na przeciwko RUCH-u na Kopernika


Załączone pliki Miniatury
           
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
Witam! Ciekawe zabytki, trzeba poszukać jeszcze innych zabytków techniki w naszym mieście. Pozdrawiam. Adler.
Odpowiedz
#3
A czy jeszcze mozna gdzies w Lodzi spotkac latarnie tzw...pastoraly'' ?
Odpowiedz
#4
Tak na marginesie w ramach ciekawostki z pełną powagą, zwieńczenie pastorału to tgz "kurwatura" - tura biskupia, ale oczywiście z tego co widziałem ulicę Piotrkowską oprawiają właśnie w latarnie starego wzoru.

pozdrawiam
witek
Odpowiedz
#5
Mogli by ją wyciągnąć i umieścić na rynku manufaktóry by ludzie zobaczyli chodź jedeną 100 % taką prawdziwą latarnię a nie jak te imitacje wypełniane pianką.
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#6
Lepiej na Pl. Wolności. Przecież ma być realizowany program wystylizowania "nowego rynku". Pakowanie wszystkiego do Manufaktury ma pewne wady - to teren prywatny, więc nie wiadomo czy właścicielowi coś nie odbije. Zresztą na obszarze Manufaktury było dość różnych cacek i gdzie one teraz są?
Lepiej reprezentacyjny lub choćby promowany teren należący do miasta.

[ Dodano: 2007-09-20, 09:16 ]
Na terenie fabryki Księży Młyn też są resztki latarni. Ciekawe są uchwyty wiszące 20 m nad ziemią z bloczkiem do podnoszenia latarni. Tylko czy przetrwają Australijczyków? :-(

[ Dodano: 2007-09-20, 09:17 ]
Mam też zdjęcie z l. 20-tych z latarnią gazową
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#7
archeo napisał(a):...

[ Dodano: 2007-09-20, 09:16 ]
Na terenie fabryki Księży Młyn też są resztki latarni. Ciekawe są uchwyty wiszące 20 m nad ziemią z bloczkiem do podnoszenia latarni. Tylko czy przetrwają Australijczyków? :-(

[ Dodano: 2007-09-20, 09:17 ]
Mam też zdjęcie z l. 20-tych z latarnią gazową

Witam serdecznie!

Przybywam do Was z Forum lighting-gallery
Jestem fanem wszelkiego oświetlenia, głównie jednak ulicznego

Zainteresował mnie ten temat: :clap:
Cytat:Ciekawe są uchwyty wiszące 20 m nad ziemią z bloczkiem do podnoszenia latarni.

Właśnie szukam wszelkich śladów takich latarni, gdzie jej górna, świecąca część (oprawa) była opuszczana na czas naprawy specjalnym mechanizmem tzw. windki korbowej, ukrytym w dolnej części słupa - stąd mają one (pastorały, bo o nich tu mowa) na dole tuz przy ziemii takie wyraźne zgrubienie.

Czy kolega archeo ma - lub może zrobić - zdjęcia tego, o czym pisze w tym powyższym cytacie? Jak przeczytałem o tym bloczku do podnoszenia latarni, to zaraz skojarzyłem to z mechanizmem windki korbowej. :hurra:

Interesuje mnie tez zdjecie:
Cytat:Mam też zdjęcie z l. 20-tych z latarnią gazową

Czy mogę liczyć na jakąś pomoc zdjęciową? ;-)
Odpowiedz
#8
Australijczycy to oni są jak ja eskimos.Ale nic nie chcę mówić bo nie wolno być antysemitą w tym kraju.A plac wolności i jego przebudowa, to mocno kontrowersyjny temat, czy ktoś z koleżanek i kolegów oglądał te projekty?Są ogólnie dostępne w witrynach Centrum Festiwalu 4 kultur na placu Wolności właśnie, niektóre to jakiś koszmar
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#9
[Obrazek: 4b29d7e811b86424.jpg]
oto wspomniana latarnia. Jest to fragment większego zdjęcia mojego autorstwa.
Zdjęcia z l. 20-tych niw mogę udostępnić w internecie, gdyż nie pozwala mi na to umowa z właścicielem zdjęcia.
Co do narodowości Australijczyków czy też "Australijczyków", to nie ma ona znaczenia. Ważne są podejmowane przez nich działania, także wtedy gdyby byli Polakami!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#10
I tu mamy starą ( chyba przedwojenną ) latarnię tuż przy ul . Pomorskiej

[Obrazek: dsc00230gj4.th.jpg]
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#11
Zanim wprowadzono zarowki rteciowe stosowano lampy jarzeniowe(rury) ,po dwie w oprawie . Kiedys pewnie byla zainstalowana wlasnie na takim slupie , jak na powyzszej fotografii. Funkcjonuje w necie taka lampa jarzeniowa na ul.Skladowej .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości