Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sprzątanie cmentarza wojennego Poćwiardówka/Niesułków
#1
Witam


Dzis spotkalem sie z Michalem Stopczynskim (Stopa) w siedzibie PKWŁ.Wstepnie ustalilismy termin dzialan na cmentarzu.Czyli oczyszczania wedlug planu i wizji lokalnej miejsca.Wszystko jescze zalezy od zgody wladz.Taka zgoda powinna byc juz po dlugim weekendzie majowym w poniedzialek.Doszlismy do wniosku ze narazie najwazniejsze jest przeczyszczenie cmentarza zeby troche wiecej swiatla docieralo i zeby byl on lepiej widoczny.Wizja lokalna z panem Michalem da szerszy obraz i dokladny plan dzialania.

Panowie co do plakatow i rozmowy z proboszczem wstrzymalem sie z tymi dzialaniami poniewaz ta nagonka na Hiene moze sie obrocic przeciw nam i kazdy kto wejdzie do lasu z wykrywaczem lub moro na spacer bedzie podejrzany.A tego chyba nikt nie chce!!!Stopniowo jak oczyscimy cmentarz podejme sie rozmow z dyrekcja szkoly podstawowej aby przywrocic cos w podobie jak to mialo tu miejsce w latach 60 i 70 dbanie o cmentarz przez uczniow. Tak samo wtedy bedzie mozna podjac rozmowy z proboszczem aby uczulil okoliczna ludnosc na to aby nie zapominali o tym cmentarzu(to jest raczej kontrowersyjny temat z racji tego ze na cmentarzu pochowani sa niemcy i rosjanie)
Narazie prosil bym o nie odwiedzanie proboszcza.

Teraz konkrety:
Z racji tego ze 11-12 jest moto weteran bazar nasza akcje oczyszczania rozpoczniemy (najprowdopodobniej jesli bedzie zgoda) 13 MAJA to jest niedziela od 8-9 rano godzina jest jeszcze do dogadania.Kolejne dni w ktore bedziemy czyscic to kolejnny weekend po 13 czyli SOBOTA 19 MAJA i NIEDZIELA 20 MAJA.Jest jeszcze sporo czasu

Bardzo bym prosil wszystkich zainteresowanych i chetnych do pomocy o zglaszanie sie tytaj na forum.Ja stworze swoista liste i bedzie wszystko wiadomo ilu osob do pomocy mozna sie spodziewac .Dopiszcie jeszcze na ile % bedziecie.
Pamietajcie o rekawicach roboczych i jakis narzedziach, jest jeszcze sporo czasu to bede napewno jeszcze przypominal...

1.MIQ-100%

p.s Jagoda tak jak pisalem zlapali kolesia, spisali go.Podobno jakis 50 letni chlop.Ale policja robila to dosc nieudolnie i podobno im sie wywinal.Jest mozliwosc ze poslugiwal sie falszywym dowodem.Bede jeszcze cos na tem temat wiedzial wiec dam znac jak sie dowiem dokladnie.


Pozdrawiam MIQ
Odpowiedz
#2
Co do wypowiedzi kolegi Iwana to kolega chyba nie widział przedmiotów wykopanych z różnych rodzajów ziemi a przynajmniej nie za wiele skoro twierdzi że różnią się zachowaniem i patyną od tych wyciągniętych z grobów. Widziałem w jednym muzeum naboje od mosina które przyniosły tam dzieci a znalezione zostały właśnie na cmentarzu po wichurze która poprzewracała drzewa i przy okazji korzeń wyrwał z ziemi naboje i kawałki kości. Taka specyficzna jak twierdzi kolega patyna i słaby stan zachowania często zdarzają się na terenach podmokłych i nie ma tam wcale grobów , natomiast wżery są na większości wykopanych przedmiotów. Większość kolegów która miała okazje chodzić np. po Wiączyniu sama się o tym przekonała. Co do opisów nie wiem czego kolega się spodziewa że hiena napisze na którym cmentarzu zostały wykopane albo że: znaleziono ze szczątkami żołnierzy.............
Odpowiedz
#3
Czysta chemia. Wszystko zależy od zakwaszenia środowiska/gleby. Nie da się na oko stwierdzić, czy taki przedmiot pochodzi z mogiły, czy też nie. Można przypuszczać, ale nic więcej.
Ironrat
Odpowiedz
#4
Dziś po raz kolejny odbyliśmy z MIQ spotkanie w Poćwiardówce.
Spotkanie było typowo robocze. Najpierw chwyciliśmy za grabie i łopaty i postaraliśmy się przywrócić miejscu zdewastowanemu przez hienę poprzedni wygląd. Wygrabiliśmy teren. To co znaleźliśmy (wygrabiliśmy), a powinno być zakopane (i nieruszane od 90 lat) - zakopaliśmy. Na koniec wrzuciliśmy na to wiadro ziemi przywiezionej przez MIQ i ponownie ułożyliśmy tablicę.
Następnie zdecydowaliśmy się porównać plan cmentarza posiadany przez PKWŁ ze stanem faktycznym. Czyli ruszyliśmy w chaszcze. Znaleźliśmy dwa (zapewne ostatnie) oryginalne drewniane krzyże. Jeden z nich prawdopodobnie poza terenem cmentarza. Potem obeszliśmy teren drugi raz - starając się za pomocą GPS-u oznaczyć granice nekropolii na podstawie istniejących w terenie śladów wału ziemnego otaczającego cmentarz. Po zgraniu danych do komputera okazało się że mają nawet jakiś sens. To dobrze - lżej z tą świadomością prać spodnie i czyścić buty...


Załączone pliki Miniatury
                           
Odpowiedz
#5
Takiego skur.. odrazu gazem byt potraktował jak by zaczął uciekać strzelał bym ah Panowie proponuje nie mówić o takich rzeczach jak jakieś hełmy na grobach podstawy ckm itp , może bo widze że takie zjawiska to powoli codzienność kur... brak mi słow
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#6
Dziękuję Dziku za zdjęcia. Czy słychać coś w sprawie sprawców?

Ironrat
Odpowiedz
#7
Witam


W sprawie sprawcow nic nowego ...Sad

Czekam na zgloszenia chetnych do pomocy !!!!!!!!! Jakos nikt teraz sie nie pali... Confuseduchy:


Pozdrawiam MIQ
Odpowiedz
#8
Ja chętny jestem, ale nie potrafię teraz powiedzieć czy bedę miał czas. Przypomnij o akcji kilka dni przed to się zdeklaruję na 100%. Pozdrawiam.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#9
miq ja tez teraz nie moge powiedziec , ze bede na 100%. Ale jesli nie bede pracowac to napewno przyjade.
Odpowiedz
#10
MIQ napisał(a):(...)Jakos nikt teraz sie nie pali... Confuseduchy:
A Stopy i mnie nie policzyłeś... :->
Przecież tak dzielnie razem grabiliśmy i darliśmy przez chęchy. I wspominałem, ze się stawię.
Odpowiedz
#11
Jak dam radę to będę, bardzo lubię grabić ;-)
Jak nie, jak tak!
Odpowiedz
#12
Dobrywieczor


Dziku wybacz byles policzeny bez kolejki Twoja obecnosc jest dla mnie tak oczywista i Michala rowniez ze juz nie pisalem :zdrowko:

Oto uaktualniona lista: Smile
1. MIQ 100%
2. DZIKU 100%
3. Michal Stopczynski STOPA
4. bartek bijak ?
5. urwis30 ?
6. Kade ?
7. Sturmik ?
8. Kobieras39 ?
9. Iwan ?

Jest jeszcze prawdopodobienstwo ze do akcji przylacza sie koledzy z stowarzyszenia Strzelcy Kaniowscy 28pSK w jakiej ilosci tego nie wiem.Jak narazie sam jestem reprezentantem tej ekipy :-P


Pozdrawiam MIQ
Odpowiedz
#13
Być może ja ale nie wiem czy czas bedzie bo koniec roku szk. coraz blizej :/ Podaj dokładny termin jesli juz.

Pzdr.
Odpowiedz
#14
Ja na 50% gdyż nie wiem jak potoczą się moje plany.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#15
Witam

Panowie zgoda juz jest czyli na 1000% zaczynamy oczyszczanie cmentarza 13 MAJA czyli w najblizsza niedziele.

Kolejne uaktualnienie listy:

1. MIQ 100%
2. DZIKU 100%
3. Michal Stopczynski STOPA 100%
4. bartek bijak ?
5. urwis30 ?
6. Kade ?
7. Sturmik ?
8. Kobieras39 ?
9. Iwan ?
10.Piotr Gilewskie (28pSK) 100%
11.Franiu ?
12.Gunship 50%
13.Jagoda ?
14.Bolas (28pSk) ?



Pozdrawiam MIQ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości