Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu
#1
Witam!!
Ze względu na to, iż mieszkam w Rąbieniu, chciałbym się czegoś dowiedzieć, co sie działo w latach 1939-1945, ponieważ słyszałem że ludzie byli zatrudniani przez gestapo to kopania torfu, jednak nic więcej na ten temat nie wiem. Proszę o odpisywanie, będę bardzo wdzięczny. ;]
POZDRAWIAM :padam:
Odpowiedz
#2
Tak masz rację. Z tego co mi wiadomo na terenach wokół Aleksandrowa oraz Zgierza wydobywano w czasie okupacji torf. Oprócz tego wiele osób było zatrudnionych w lasach przy ścince i obróbce drewna.
Co do działań zbrojnych związanych z 1939 lub 1945 rokiem to raczej nic specjalnego się tam nie działo w przeciwieństwie do roku 1914.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
A co masz na myśli mówiąc o roku 1914, oprócz cmentarza tego czasu, który jest po przeciwnym rogu na skrzyżowaniu, przy kościele w Rąbieniu.
Odpowiedz
#4
Obszar między Konstantynowem a Aleksandrowem był polem bitwy. Przebiegała tamtędy linia frontu.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
Tak jak Gun napisał , poczta z jakiego okresu pochodzi , za Rąbieniem jest stara leśniczówka w lesie czy dworek nie pamiętam , mam garaż w Rąbieniu , z opowieści moejj rodziny pytałem się o jakieś potyczki w czasie II wojny nic się nie działo , ludność z R to potomkowie przesiedleńców , z ciekawszych rzeczy to lotnisko LW pod Aleksandrowem , droga z Aleksa do kanzas miała być jako zapasowy pas startowy w ale zabrakło kasy i w Aleksandrowie ponoć był bunkier.
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#6
Owszem. W centrum, podczas prac budowlanych znalazłem około 70 łusek niemieckich od mauzera. :-)
mimm28
Odpowiedz
#7
[Obrazek: 65fe6e5a1cfb1861m.jpg]

Bardzo ładna willa pofabrykancka w Rąbieniu. W czasie II w.ś. Rąbień był terenem ucieczki wojska niemieckiego i niemieckiej ludności z Łodzi. W ten teren prawdopodobnie uciekały też oddziały wyparte przez rosjan z Aleksandrowa.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#8
ja na swojej działce przez przypadek wykopałem, myślicie że od kościoła w stronę Antoniewa (w stronę łodzi) można coś znaleśc??


Załączone pliki Miniatury
   
...---...---...---...
Odpowiedz
#9
Fajny pierścionek.
Powyższy post został utworzony wyłącznie ze zrecyklingowanych literek najwyższej jakości,poddanych procesowi starannej selekcji.
Odpowiedz
#10
Popielniczka Smile
Odpowiedz
#11
... kubek nawet jak kto woli ;-)
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#12
A może z dedykacją: "Z ziemi wyszłaś - ziemię przyjmij w siebie" i przerobić na doniczkę Tongue
Odpowiedz
#13
Z tego co się dowiedziałem to nawet by się pokrywało bo po wojnie ludzie którzy zasiedlili Rąbień to przesiedleńcy wskazywał by na to Cmentarz Niemiecki a raczej już jego pozostałości -brama już zniknęła Sad a była taka ładna , drugi cmentarz był za światłami w stronę Złotna po prawej są pozostałości na przeciwko baru złota kaczką - trzeci było obok małego tesco na Teofilowie taka mała ciekawostka - na przeciwko jest stary krzyż kiedyś to była wież starzy mieszkańcy osiedla to pamiętają co do Rąbienia w okolicy było jeszcze jakieś lotnisko a w Aleksandrowie był bunkier bo mój brat przyniósł do szkoły hełm z niego
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#14
ktoś kopał w Rabieniu coś znalazł??
...---...---...---...
Odpowiedz
#15
Ja kopałem,ogólnie IWŚ,parę monetek i guziczków etc.
Powyższy post został utworzony wyłącznie ze zrecyklingowanych literek najwyższej jakości,poddanych procesowi starannej selekcji.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości