Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka zagadek o Łodzi
...no to moze z innej beczki ;-) ! Ja poprosze o podanie nazwy najstarszej , lodzkiej prywatnej biblioteki , daty jej otwarcia i 2 kolejnych jej siedzib.Nadmienie tylko , ze w 1953 r w obronie przed jej likwidacja wystepowal do wladz miasta sam Julian Tuwim.

Pozdrawiam

AMM /ok333
Odpowiedz
Nie mam gdzie dokładnie sprawdzić, ale coś mi mówi, że lokal ten był na struga między kościuszki, a piotrkowską, po tej samej stronie co księgarnia nike.
bartek
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
cieplo,cieplo - ale w 1/3
Odpowiedz
strzelam

łódzka wypożyczalnia książek
kwiecień 1898
dziena 3
andrzeja 5
? :cenzura:
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
bartek bijak napisal :

Cytat: dziena 3

Ma byc Dzielna 3 ?
LWK - zgoda , ul.Andrzeja 5 takze . Data zalozenia tez moze byc ! Uznaje odpowiedz.

Dodam , ze obecny adres to ul.Piotrkowska 82 (mam nadzieje ,ze po przeprowadzce w VI.2004 tam jest ? Czytelnicy nie lubia takich zmian ). Zalozycielem i I wlascicielem byl

- Bronislaw Rogowski . Kolejno po nim prowadzili te wypozyczalnie
- Halina i Felicja Pienkowskie do IX.1939 r W okr. okupacj zamknieta-ksiazki u czytelnikow.
- Domicela Iwasieczko
- Danuta Burska i jej corka Magdalena Olczyk.

Z uslug tej wypozyczalni korzystali min. Jozef Pilsudski , Walery Slawek i wspominany przeze mnie Julian Tuwim . Tak przy okazji , badzcie tak dobrzy i przy sposobnosci sprawdzcie - czy tam jest ? Mam przygotowanych kilka ksiazek i przy nadazajacej sie okazji chcialbym przekazac . Uczestnikow Forum takze zachecam. Wroze jej w najblizszym czasie rozkwit.

Pozdrawiam ok333
Odpowiedz
Ma byc Dzielna 3 ?
Cytat:Tak, oczywiście Dzielna czyli dziś Narutowicza.

To może teraz coś prostego: dlaczego Wymysłów Francuski nazwya się tak a nie inaczej?
bartek


[ Dodano: 20 Grudzień 2006, 22:31 ]
Coś mi się powaliło w tej odpowiedzi.

Prosta zagadka - dlaczego Wymysłów Francuski tak się nazywa, a nie inaczej?
bartek
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
Zdaje się, że w XVIII w. osadzono tam francuskich emigrantów, którzy zresztą siedzieli tam bardzo niedługo.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
Zgadza się - "W 1797 roku w niedalekim sąsiedztwie folwarku Wymysłów została założona nowa osada. Król pruski osiedlił tutaj grupę szlacheckich emigrantów z Francji, którzy zbiegli z kraju przed krwawą rewolucją. Dostali oni ziemię na specjalnych prawach a nową osadę nazwano Kolonia Wymysłów Francuski.

Z Francji przybyło tu i osiedliło się 9 rodzin. Najbardziej znanym przybyszem był Stanisław Jan de Boufflers, kleryk, kawaler maltański, pisarz, marszałek polny, gubernator Senegalu, członek Zgromadzenia Narodowego Francji. Wprawdzie osadnicy francuscy, z powodu stabliziacji sytuacji w ojczyźnie szybko powrócili do swego kraju, ale ślad po nich w nazwie wsi pozostał do dzisiaj."

tekst Piotr Solle <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.ziemialodzka.pl">http://www.ziemialodzka.pl</a><!-- w -->

To terza Ty Archeo "zarzuć" jakieś pytanie!
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
Się mi nic nie archeologicznego nie narzuca! :-(
MOże jednak coś niezbyt trudnego z historii... :cwaniak:
Mamy w Łodzi takie nazwy jak Skotniki czy Łagiewniki. Skąd się one wzięły?
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
od specjalizacji osad służebnych

Skotniki - chów bydła
Łagiewniki - produkcja łągwi

tak przynajmniej gdzieniegdzie piszą...
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
ok. pozostałości wczesnośredniowiecznego sytemu grodowego.
Przekazuję pałeczkę.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
Gdzie to jest?

Cmentarz ewangelicki, na mim 5 płyt z I wojny (właściwie to trójkątnie zakończone stelle),a za płotem duża mogiła żołnierzy WP z września 1939 r.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
Cmentarz na Dołach
Pozdr MJ
Odpowiedz
cmentarz ewangelicki na Dołach?
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
NIE! A czy na Dołach jest wogóle część ewangelicka? Jakoś mi się wydaje, że kwatery z I wojny są w części prawosławnej. Chodzi o zdecydowanie mniejszy obiekt niż Doły - szukajcie na trasie Pabianice-Łask.
bb

P.S. Chyba, że ktoś zna obiekt, który spełnia identyczne kryteria ;-)
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości