Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
schrony i bunkry woj łódzkie
#1
witam na kazdym zebraniu musi ktoś zacząć więc może ja;-]
to tak kolo łodzi jest obiekt nistety zasypany dokładnie między konstantynowem a rszewem jeśli ktoś o nim cos wie to dawajcie napewno jest niemiecki ale nikt nic wiecej nie wie . z ciekawych obiektow jest jeszcze bunkier kolo miejscowosci Rawka . chcialbym zrobic dokumentacje obiektu z konstantynowa jak ktos chce pomoc to dajcie znać;-]
Odpowiedz
#2
kobieras jesli bys byl tak laskaw pzdr obert mysle ze forum ruszy naprawde we wrzesniu po wakacjach
Odpowiedz
#3
Kobieras jeżeli masz cokolwiek dotyczącego tego obiektu - wal. Być może to nasze brakujące ogniwo OPL Łodzi. Gdzieś w tamtym rejonie powinna znajdować się stała bateria zaporowa flaku. Więcej w wątku dotyczącym Flakgruppe Litzmannstadt
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Kobiras ja służe pomocą niestety tylko w weekendy!

A druga sprawa dotyczy tradytora u wjazdu do Sieradza od strony Łódzi w wale przeciwpowodziowym jest on umiejscowiony. Jakiś czas temu wejście było zasypane, a jak wyglada teraz sprawa ktoś wie? Fajnie by było utrzymać linie umocnień Warty i Widawki w należytym porządku, wiem ze jakiś czas temu robiono coś przy schronie zdaje sie Glinnie, ale nie wiem jakie są efekty. Może któryś z kolegów ma blzsze informacje?
Pozdr. MJ
Odpowiedz
#5
Podobno kopacze z Sieradza mieli zamiar zabrac się za renowację tych obiektów. Jest tam podobno grupa ok 6 osób. Chłopaki z grupy Kalisko-Ostrowskiej mieli chyba jakiś kontakt z nimi. A może ktoś z tego nadwarciańskiego grodu udziela się na naszym forum?
Uważam że sprawa jest warta zachodu. Skoro na Śląsku i w Jastarni też tak robią to czemu nie u nas nie zabrać się za odświeżenie "urbanków". Największym problemem będzie ten tradytor w wale przeciwpowodziowym. Nie wiem czy byśmy dostali pozwolenie na jakiekolwiek prace w nim z wiadomych względów.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#6
Byłem dzisaj w tym bunkrze pod konstantynowem :-) Fotki i opis wieczorem będą.
Odpowiedz
#7
Pamiętam że w Brusie (obecnie w granicach Łodzi) po przeciwnej stronie zajezdni tranwajowej i nie co w stronę Konstantynowa w lasku przy drodze też jest jakiś obiekt. Będąc dziecieńciem kręciłem się po nim ale do środka dostać się nie można było bo dość dużych rozmiarów kłudka wisiała. A potem pojawiła się tabliczka OBIEKT WOJSKOWY WSTĘP WZBRONIONY i budowlę ogrodzono mało gustownym betonowym murkiem. Jeżeli ktoś mieszka w pobliżu np na Retkini niech w wolnej chwili podskoczy na Brus i spróbuje zorientować się cóz to za budowla.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#8
Jagoda napisał(a):Pamiętam że w Brusie (obecnie w granicach Łodzi) po przeciwnej stronie zajezdni tranwajowej i nie co w stronę Konstantynowa w lasku przy drodze też jest jakiś obiekt. Będąc dziecieńciem kręciłem się po nim ale do środka dostać się nie można było bo dość dużych rozmiarów kłudka wisiała. A potem pojawiła się tabliczka OBIEKT WOJSKOWY WSTĘP WZBRONIONY i budowlę ogrodzono mało gustownym betonowym murkiem. Jeżeli ktoś mieszka w pobliżu np na Retkini niech w wolnej chwili podskoczy na Brus i spróbuje zorientować się cóz to za budowla.
Pozdr MJ
8-) Postaram sie pojechać tam w najbliższym czasie.
Odpowiedz
#9
Schrony na Warcie w rejonie Strońska już są odnawiane i nie przez żadnych kolesi z Sieradza, a przez łódzkie stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy". W zeszłym roku w lipcu rozpoczeliśmy tam prace i odnowiliśmy póki co jeden ze schronów pod ckm. Został odkopany i oczyszczony, finalnie udostępniony dla zwiedzających.

We wrześniu 2005 odbyła się tam rekonstrukcja historyczna. Dookoła schronów wykopaliśmy tez pozycje polowe. Prace są koontynowane we wspraciu władz gminy Zapolice i wójta powiatu zduńskowolskiego.

Parę fotek z procesu odbudowy:
[Obrazek: untitled27sl.jpg]
[Obrazek: untitled47ib.jpg]
[Obrazek: untitled60am.jpg]
[Obrazek: untitled113ri.jpg]
[Obrazek: untitled161lr.jpg]

W tym roku koontynujemy prace i we wrześniu (3-4 IX) odbędzię się tam kolejna inscenizacja. Z czasem chcemy odreastaurować wszystkie siedem sztuk schronów, które znajdują się na tej linii.

Poniżej parę fotek z rekonstrukcji z 2005 roku na schronie w Strońsku:

[Obrazek: untitled70xq.jpg]
[Obrazek: untitled33lz.jpg]
[Obrazek: wstrzyma263ogie3248pb.jpg]
[Obrazek: untitled10db.jpg]
[Obrazek: dlnw090709k2vp.jpg]
[Obrazek: 10000123pe.jpg]
[Obrazek: 10000107bg.jpg]
[Obrazek: 10000264cb.jpg]
[Obrazek: 10000203fm.jpg]


Więcej fotek z rekonstrukcji w Strońsku 2005:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.28pp.fora.pl/viewtopic.php?t=63">http://www.28pp.fora.pl/viewtopic.php?t=63</a><!-- m -->

Nieco o schronach w pasie działania armii Łódź na naszym forum:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.28pp.fora.pl/viewtopic.php?t=342&start=0">http://www.28pp.fora.pl/viewtopic.php?t=342&start=0</a><!-- m -->
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#10
A to Bolas w takim razie przepraszam Smile Wiedziałem że gdzieś dzwony biją ale nie w tym kościele co trzeba. Planujecie poszerzyć tą akcję żeby stworzyć coś w stylu mini-skansenu tak jak 4x CSB w Jastarnii? Czy włodarze samorządowi jakoś pozytywnie zapatrują się na takie działania? W końcu to atrakcja turystyczna, a Sieradz jest miastem tranzytowym więc...


Pozdrawiam

Gunship
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#11
bolas napisał(a):Schrony na Warcie w rejonie Strońska już są odnawiane i nie przez żadnych kolesi z Sieradza, a przez łódzkie stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy". W zeszłym roku w lipcu rozpoczeliśmy tam prace i odnowiliśmy póki co jeden ze schronów pod ckm. Został odkopany i oczyszczony, finalnie udostępniony dla zwiedzających. ...

Czy współpracujecie z IPN’em przy tego typu inscenizacjach? Wiem, że IPN kilka tego typu imprez pomagał organizować... konkretnie Biuro Edukacji Publicznej...

Pozdrawiam OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#12
Jagoda napisał(a):Pamiętam że w Brusie....
No to tak jak mówiłem, przejechałem się tam dzisaj Smile Nie wiem czy dobrze trafiłem ale to chyba to:
[Obrazek: 2if3.th.jpg]
[Obrazek: 13qu8.th.jpg]
Obiekt otoczony murem z drutem kolczastym i do tego mocna stalowa brama 8-)
[Obrazek: 1wc2.th.jpg]
[Obrazek: 12oy7.th.jpg]
Ale z tyłu już retkinska partyzantka huliganów, zajeła się sforsowaniem muru :-) [i to bez żadnych czołgów]
[Obrazek: 3ez0.th.jpg]
[Obrazek: 4xy9.th.jpg]
[Obrazek: 10gb2.th.jpg]
[Obrazek: 9lr0.th.jpg]
"A pośrodku stała wojskowa latryna..."
[Obrazek: 8qj7.th.jpg]
[Obrazek: 7tr9.th.jpg]
Obok latryny wejscie do podziemia chyba, niestaty zasypane. Ale za to na drugim końcu są schody gdzie mozna zejśc na dół troche.
[Obrazek: 14nh7.th.jpg]
[Obrazek: 6gs8.th.jpg]
[Obrazek: 5xt0.th.jpg]
Może kiedyś ktoś je otworzy Smile...
No to na tyle.
Odpowiedz
#13
bolas napisał(a):W tym roku koontynujemy prace i we wrześniu (3-4 IX) odbędzię się tam kolejna inscenizacja. Z czasem chcemy odreastaurować wszystkie siedem sztuk schronów, które znajdują się na tej linii.

Bolas czy nosicie się z zamiarem odnowienia wszystkich urbanków na lini Widawki i Warty, czy też poprzestaniecie na okolicach Strońska? Bo tak czytając twój post i ostatnio będąc nad Widawką zamarzyło mi się by wszystkie (jeśli jest to możliwe schrony odkopać, oczyścić, wybiałkować w wewnątrz, a na zaewnątrz przywalić tabliczkę "OBIEKT ZABYTKOWY" Byłoby super gdyby udało się wykopać bądź odkopać fragment transzeji ( nie duży tak ze 3- 5metrów) i umocnić je. Nie wiem jakie macie plany ale ewentulanie można połaczyć siły. No chyba, że nie chcecie z nikim dzielić się ewentualnym sukcesem!
Pozdr MJ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości