Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mogiła zbiorowa w lasach Rososzyckich
#1
W dniach 2-4.04.1940 r. w lesie koło Pierzchniej Góry (8 km od Warty) gazem spalinowym w specjalnym samochodzie - komorze gazowej, podczas przewozu zamordowano 499 pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Warcie, w tym 285 Polaków, 177 Żydów, 31 Niemców i 6 Rosjan. Znajduje się tam mogiła zbiorowa. Nie dawno od kogoś słyszałem że zostały tam odsłonięta tablica z nazwiskami wszystkich zamordowanych. Czy to prawda ? Wie ktoś coś na ten temat ?

[Obrazek: svi_9005.jpg]
Odpowiedz
#2
Hmm... co ma być prawdą, bo nie wiem o co pytasz? Jesli o to czy tam zamordowano pacjentów Zakładu z Warty to tak. Zamordowano. Jest to fakt dość szeroko znany. Natomiast czy jest tam odsłonieta tablica, tego nie wiem, bo niestety do tej pory tam nie zagladnałem. Miejsce kaźni oznaczone jest jako miejsce pamięci. W Rossoszycy zjeżdża się w prawo za remizą (jest kierunkowskaz) jadąc od strony Łodzi jeszcze przed "lotniskiem" a zjazd na Pierzchnią Górę jest po srodku "lotniska". Jesli chciałbys więcej informacji to moge poszperac w źródłach. Możesz spróbowac sprawdzic na stronach IPNu.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#3
:band:
Dźwięk artyleryjskich dział,
Rozrywających się granatów.
Na polu chwały przyszło nam...,
Walczyć za wściekłością Wehrmachtu.

Wolf
Odpowiedz
#4
Jarek trochę źle sformułował pytanie. Zapewne Wolf ma rację, że chodziło mu o tablicę. Idzie wiosna więc najprawdopodobniej ktoś zajrzy w te rejony i rozwieje wątpliwości Jarka.
Najprościej będzie jak napiszesz e-mail lub zadzwonisz z zapytaniem do urzędu gminy Warta. Stamtąd masz zresztą chyba to zdjęcie. Na wszelki wypadek link <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gimwarta.pl/index.php?page=19">http://www.gimwarta.pl/index.php?page=19</a><!-- m -->
Myślę, że tak będzie najszybciej i najprościej ;-)
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#5
Tak, chodzi mi czy została tam jakaś nowa tablica odsłonięta ? Co do pytanie to ja nie wiem czego tu można nie rozumieć. Jest przecież napisane jak byk czarno na biały, że się pytam o nową tablicę. Ale o.k. nie będę z tego powodu robili żalów. Będę pisał bardziej dokładniej :cwaniak:
Odpowiedz
#6
:band:
Dźwięk artyleryjskich dział,
Rozrywających się granatów.
Na polu chwały przyszło nam...,
Walczyć za wściekłością Wehrmachtu.

Wolf
Odpowiedz
#7
W razie jakby co, to odpowiedziałem na obydwa przypuszczalne zapytania. Z tym, że o tablicy nic nie wiem. Pewnie za tydzień bedę jechał przez Rossoszycę, więc moze uda mi się tam zajżeć. Wtedy juz w 100% odpowiem :zdrowko:
PS. Czy znalazł ktoś może miejsce (z dokładnościa do 2 cm :lol: ) gdzie była strzelnica Orła z Rossoszycy i z Buczka?
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#8
To chodzi o Towarzystwo Strzeleckie w Rossoszycy i w Boczkach, tak ? Bo mam gdzieś o tym, jak cię interesuje to napisz, bo nie chce mi się nadaremnie szukać :mrgreen:
Odpowiedz
#9
Si, si... o to własnie chodziło :wypas:
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości